Bestival’s Desperados Clubhouse

Bestival’s Desperados Clubhouse
Bestival

Bestival announce the Desperados Clubhouse line-up. Rebooting three legendary club nights over four days with original residents in an innovative, interactive house structure, Desperados Clubhouse will give a whole new generation a tantalising taste of some truly vintage rave behaviour.

Kicking things off in none-more-legendary style on Thursday 7th September, seminal acid emporium, Shoom are in the house with sets from Lone, Pete Heller and Shoom founder Danny Rampling.

Friday 8th sees Camden’s finest Flashback To: AITBF in action with sets from Crispin Dior going back to back with Ben Rymer, the long-lasting pleasures of HAAi, a rare DJ set from analogue techno overlords Paranoid London and non-stop party machine Jackmaster. While Saturday 9th sees the AITBF crew at it with Ben Rymer, Crispin Dior, and Bestival stalwarts Hot Chip hitting the decks.

Wrapping up the club classic vibes on Sunday 10th our very own forebear Sunday Best makes a triumphant return ramping up the last night madness with slo-mo disco kings Wayward, genre weaving genius Klose One, Sunday Best chief Rob da Bank and the raw energy of Paul Woolford in his Special Request guise all hitting the ones and twos.

A true celebration of the UK’s finest club culture, don’t miss out on Desperados Clubhouse.

The Line-Up So Far:

THE CASTLE STAGE: The xx, A Tribe Called Quest, The Pet Shop Boys, Justice, Dizzee Rascal, Little Dragon, Rag’n’Bone Man, Wiley, Laura Mvula, Danny Brown, Loyle Carner, Soul II Soul, Circa Waves, MNEK, Ray BLK, Stefflon Don, Johnny Flynn & the Sussex Wit, The Cuban Brothers

THE BOX: Jamie T, DJ Shadow, Kurupt FM, Blossoms, Lucy Rose, Twin Atlantic, AJ Tracey, Charlotte Church’s Late Night Pop Dungeon, Bomba Estereo, Fakear, DJ Yoda, U-Roy, Romare, Sinkane, Tash Sultana, Clean Cut Kid, Bjarki, Alma, Hypnotic Brass Ensemble, Formation, Let’s Eat Grandma, Cakes da Killa, 67, London African Gospel Choir performing Graceland, Skinny Girl Diet, HMLTD, Lost Colours, Hackney Colliery Band, The Greasy Slicks, Park Hotel, The Smiths Ltd, Disney Rascal

TEMPLE: Annie Mac, Andy C presents 25 Years of RAM, – Andy C, Calyx & Teebee, Culture Shock, DC Breaks & MC’s Tonn Piper, Carasel & 2Shy, Maceo Plex, Jackmaster, Kolsch, Heidi, Agoria, Dusky, Patrick Topping, Solardo, Monki, Melé, Raindance: Rat Pack, Slipmatt, Billy Daniel Bunter, Uncle Dugs, Jungle Fever: Brockie & MC Det, Jumping Jack Frost, Ragga Twins, Funky Flirt, Shockin B, Eastman Sound, Ruddy RanksJasper James, Avalon Emerson, Willow, Jem Haynes

BOLLYWOOD: David Rodigan presents RAM JAM – Special Guest TBA, Preditah, Conducta & MC Creed, Venum Sound Toddla T presents Carnival, Teklife showcase – DJ Spinn, DJ Taye, DJ Paypal & Teklife Dancers, Fatman Scoop, Midland, Sam Gellaitry, Shanti Celeste, Job Jobse, Barely Legal, Nightwave, Smerz, The Rhythm Method, Zoee, Anna Wall, Karaoke Glitter Rave, Martha, Tayo, Rajasthan Heritage Brass Band

INVADERS OF THE FUTURE: Honeyblood, Black Foxxes, Mr B The Gentleman Rhymer, Chastity Belt, The Magic Gang, Sean McGowan, The Tuts, TRAAMS, Dead!, Barns Courtney, Tom Walker, Dan Caplen, The Rising, The Showhawk Duo, Swan Levitt, Upstarts, Coco and the Butterfields, Vistas, The Du-Rell Family, Lewis Bootle, Fours, Wild Front, Jodie Abacus, Shama Rahman Band, Ecurbrekal, Nakamarra, Compton White, Brandon Rivers, Graceland, Route2Roots, Freazy, Eton Girls Choir, Ian Easton & The Widowmakers, Jarrod Dickenson

REGGAE ROOTS: Roots Manuva, Mad Professor Trojan Sound System, Nice Up Presents Daddy G, Star.One, Shepdog, Ghost Writerz, Reggae Roast & MC Natty Campbell, DJ Dapper Dan

HMS BESTIVAL: Sink the Pink, Buttmitzvah, Hard Cock Life, Heartless Crew, DJ Luck & MC Neat, Oxide & Neutrino & Matt Jam Lamont, Dazed takeover; Mykki Blanco, Octo Octa & Eclair Fifi, Jaguar Skillz, Drag Queen Bingo

THE FROZEN MOLE: Artwork Presents Art’s House, Slaves (DJ Set), Purple Rave, Cirque Du Soul DJs 

STACEYS: Mr Scruff, Craig Charles Funk & Soul Club, South London Soul Train

CARAVANSERAI: 47Soul, The Turbans, My Baby, Flamingods, New York Brass Band, Swing Patrol, Fandjango,

 CLUB DADA: The Ska Vengers, Smoove and Turrell, K.O.G. and The Zongo Brigade, Kuenta I Tambu,

 AMBIENT FOREST: Chris Coco, Pete Gooding, Mixmaster Morris,

 OBERON’S OBSERVATORY: Cut A Shine

 PLUS: The World’s Biggest Confetti Canon, Castle Fireworks Finale, Love-Bot,

The World’s Biggest Bouncy Castle, Bestival Inflatable Church,

Confetti Wedding Disco, The Feast Collective, Slow Motion,

Revolution Rides, Carnival Day Parade, Night Parades

Sugar Skulls Cocktail Bus, Sunday Best Cardboard Record Shop,

Lost In The Woods, Ancient Woodlands, Free Haircuts,

Campsite Recycling Hubs, Kids Field, Flags by Angus Watt

 Tickets are still available here

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*